Прејди на содржината

Фелпке (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°8′12″N 11°5′42″E / 52.13667° СГШ; 11.09500° ИГД / 52.13667; 11.09500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелпке (Саксонија-Анхалт)
Црквата во Фелпке
Црквата во Фелпке
Црквата во Фелпке
Грб на Фелпке (Саксонија-Анхалт)
Фелпке (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Фелпке (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Обере Алер
Градоначалник Волфганг Смолин
Основни податоци
Површина 17,22 км2
Надм. височина 149 м
Население 1.230 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39393
Повик. бр. 039402
Местоположба на Фелпке (Саксонија-Анхалт) во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°8′12″N 11°5′42″E / 52.13667° СГШ; 11.09500° ИГД / 52.13667; 11.09500

Фелпке (германски: Völpke) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)