Вестхајде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестхајде
Грб на Вестхајде
Вестхајде во рамките на Германија
Вестхајде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Елба-Хајде
Градоначалник Хартмут Јан (ДХС)
Основни податоци
Површина 51 км2
Население 1.719 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OK
Пошт. бр. 39343, 39345
Повик. бр. 03904, 039056, 039202
Портал www.elbe-heide.de
Местоположба на Вестхајде во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°17′N 11°28′E / 52.283° СГШ; 11.467° ИГД / 52.283; 11.467Координати: 52°17′N 11°28′E / 52.283° СГШ; 11.467° ИГД / 52.283; 11.467

Вестхајде (германски: Westheide) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Борн, Хилерслебен и Нојенхофе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)