Нојенхофе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојенхофе
Место во Вестхајде
Грб на Нојенхофе
Нојенхофе is located in Германија
Нојенхофе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Вестхајде
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 74 м
Население 774  (31 декември 2006)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39345
Повик. бр. 03904
Портал www.elbe-heide.de
Местоположба на место Нојенхофе во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°17′59″N 11°28′0″E / 52.29972° N; 11.46667° E / 52.29972; 11.46667Координати: 52°17′59″N 11°28′0″E / 52.29972° N; 11.46667° E / 52.29972; 11.46667

Нојенхофе (германски: Neuenhofe) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Вестхајде.