Хилерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хилерслебен
Место во Вестхајде
Грб на Хилерслебен
Хилерслебен is located in Германија
Хилерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Вестхајде
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 48 м
Население 844  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039202, 03904
Местоположба на место Хилерслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°16′0″N 11°28′59″E / 52.26667° N; 11.48306° E / 52.26667; 11.48306Координати: 52°16′0″N 11°28′59″E / 52.26667° N; 11.48306° E / 52.26667; 11.48306

Хилерслебен (германски: Hillersleben) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Вестхајде.