Алтенхаузен

Координати: 52°15′0″N 11°15′0″E / 52.25000° СГШ; 11.25000° ИГД / 52.25000; 11.25000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтенхаузен
Црквата во Алтенхаузен
Црквата во Алтенхаузен
Црквата во Алтенхаузен
Грб на Алтенхаузен
Алтенхаузен во рамките на Германија
Алтенхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Флехтинген
Градоначалник Волфганг Берендс
Основни податоци
Површина 43 км2
Надм. височина 118 м
Население 1.041 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039052
Местоположба на Алтенхаузен во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°15′0″N 11°15′0″E / 52.25000° СГШ; 11.25000° ИГД / 52.25000; 11.25000

Алтенхаузен (германски: Altenhausen) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)