Харбке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Харбке
Грб на Харбке
Харбке is located in Германија
Харбке
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Обере Алер
Градоначалник Гинтер Тел
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 137 м
Население 1.790 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39365
Повик. бр. 039406
Портал www.obere-aller.de
Местоположба на Харбке во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°11′N 11°3′E / 52.183° СГШ; 11.050° ИГД / 52.183; 11.050Координати: 52°11′N 11°3′E / 52.183° СГШ; 11.050° ИГД / 52.183; 11.050

Харбке (германски: Harbke) — општина во округот Берде во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)