Зилцетал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зилцетал
Административна зграда во Зилцетал
Административна зграда во Зилцетал
Грб на Зилцетал
Зилцетал is located in Германија
Зилцетал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Месни единици 8
Градоначалник Ерих Васертал
Основни податоци
Површина 104 км2
Надм. височина 83 м
Население 8.894 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39171
Повик. бр. 039205 (Место Додендорф 0391)
Портал www.gemeinde-suelzetal.de
Местоположба на Зилцетал во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°0′0″N 11°31′47″E / 52.00000° СГШ; 11.52972° ИГД / 52.00000; 11.52972Координати: 52°0′0″N 11°31′47″E / 52.00000° СГШ; 11.52972° ИГД / 52.00000; 11.52972

Зилцетал (германски: Sülzetal) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на потокот Зилце, притока на Елба, околу 10 километри југозападно од Магдебург. Зилцетал бил основан на 1 април 2001 со спојување на селата Алтенвединген, Барендорф, Додендорф, Лангенвединген, Остервединген, Шванеберг, Штемерн и Зилдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)