Волмирштет (Берде)

Координати: 52°15′7″N 11°37′47″E / 52.25194° СГШ; 11.62972° ИГД / 52.25194; 11.62972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волмирштет (Берде)
Волмирштет
Волмирштет
Волмирштет
Грб на Волмирштет (Берде)
Волмирштет (Берде) во рамките на Германија
Волмирштет (Берде)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Градски единици 3
Градоначалник Ханс-Јирген Цандер
Основни податоци
Површина 54 км2
Надм. височина 126 м
Население 11.376 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 211 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39326
Повик. бр. 039201
Портал www.stadtwolmirstedt.de
Местоположба на град Волмирштет (Берде) во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°15′7″N 11°37′47″E / 52.25194° СГШ; 11.62972° ИГД / 52.25194; 11.62972

Волмирштет (германски: Wolmirstedt) — град во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа 14 километри северно од Магдебург, на реката Оре.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)