Ангерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ангерн
Црквата во Ангерн
Црквата во Ангерн
Грб на Ангерн
Ангерн is located in Германија
Ангерн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Елба-Хајде
Градоначалник Алфред Бинеман (ДХС)
Основни податоци
Површина 64 км2
Надм. височина 43 м
Население 1.969 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39326, 39517
Повик. бр. 039363, 039366, 03935
Портал www.elbe-heide.de
Местоположба на Ангерн во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°21′23″N 11°44′8″E / 52.35639° СГШ; 11.73556° ИГД / 52.35639; 11.73556Координати: 52°21′23″N 11°44′8″E / 52.35639° СГШ; 11.73556° ИГД / 52.35639; 11.73556

Ангерн (германски: Angern) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)