Ауслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ауслебен
Грб на Ауслебен
Ауслебен се наоѓа во Германија
Ауслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Вестлихе Берде
Градоначалник Карлхајнц Репер
Основни податоци
Површина 33 км2
Надм. височина 105 м
Население 1.669 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39393
Повик. бр. 039404
Портал www.vgem-
westlicheboerde.de
Местоположбата на Ауслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°05′24″ СГШ 11°07′00″ ИГД / 

Ауслебен (германски: Ausleben) е општина во округот Берде во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]