Оре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оре
Ohre bei Calvoerde.JPG
Оре близу Калферде
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворДолна Саксонија
УстиеЕлба
52°18′40″N 11°45′55″E / 52.31111° N; 11.76528° E / 52.31111; 11.76528Координати: 52°18′40″N 11°45′55″E / 52.31111° N; 11.76528° E / 52.31111; 11.76528
Физички особености
Должина103 км
Оре на Ризницата

Оре е река во северна Германија, лева притока на Елба. Нејзина вкупна должина е 103 километри. Нејзиниот извор е северно од Волфсбург, во Долна Саксонија. Таа општо тече кон југоисток, најпрвин следејќи ја границата на Долна Саксонија и Саксонија-Анхалт. По поминувањето на Бухорст целосно тече низ Саксонија-Анхалт, долж Средногерманскиот Канал. Се влева во Елба кај Рогец, северно од Магдебург. Градовите Броме, Калферде, Халденслебен и Волмирштет се наоѓаат долж реката. Горниот тек на Оре е во природниот резерват Дремлинг.