Прејди на содржината

Оре

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оре — месност и еден од водечките скандинавски скијачки центри сместен во општината Оре, округот Јемтланд, Шведска со 3.200 жители во 2018 година. Меѓутоа, тоа не е седиште на општината, која е Јорпен. 25 % од општинската индустрија се базира на туризам, најзначајно одморалиштата за скијање и возење велосипед во удолница во Оре, Дувад и Сторлиен. Растот на туризмот резултирал со развојот на хотели, можности за рекреација и шопинг во областа.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во 12 век била изградена Старата црква. Свети Олаф Светиот е историска личност која влијаела врз селото и со векови аџиите минувале низ селото на пат кон Трондхејм. Сами луѓето се населиле во средината на 17 век за да ги искористат предностите на доброто пасиште за ирвасите. Во 18 и 19 век рудниците за бакар биле важни индустрии. Туризмот започнал да расте со воспоставување на железничка пруга во 1882 година, а првиот Гранд хотел на Оре бил подигнат во 1896 година. Кралевите на Шведска и Норвешка доаѓале да престојуваат во Оре и Сторлиен за рекреативни цели уште од 19 век.

Географија

[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во Ередален (Долината Оре), приближно 400 метри АМСЛ на крајбрежјето на езерото Ересјан. Преку него поминува европската рута Е14 и железничката пруга Митбанан, поврзувајќи ги поголемите градови Естерсунд и Трондхејм.

Туризмот

[уреди | уреди извор]

Туризмот во Оре започнал со кралот Оскар Втори во 1882 година, надгледувајќи ја изградбата на пругата Естерсунд -Трондхајм. Со оваа нова железница, многу луѓе дошле во Оре за да дишат свеж воздух и да пешачат до врвот на Ерескутан. Наскоро биле познати како „гости на воздух“.[1]

Немало хотел, но во 1888 година Албин Ветергрен отворил ресторан покрај железничката станица. Во 1891 година, се отворила Туристичката станица и уште повеќе гости биле привлечени во селото.

Една дама од Естерсунд го видела овој зголемен туризам како одлична можност да отвори хотел и го сторила тоа во 1895 година. Се викал „Hotell Åreskutan“. Албин Ветергрен отворил хотел („Гранд Хотел“) исто така. Ова биле само неколку од сите хотели што требало да бидат основани во Оре.[2]

Во 1910 година, жичницата Оре Бергбана била изградена и била трета во Шведска по Скансенс Бергбана во Стокхолм (1898) и онаа во Кируна (1907).[3] Ова било поудобен начин за гостите кои доагале на чист воздух да стигнат до врвот на Ерескутан.

Во 2008 година, хотелот (Copperhill Mountain Lodge) се отворил на врвот на ридот Ферберг. Дизајниран од американскиот архитект Питер Бохлин, тој е единствениот планински хотел во Скандинавија, наречен „Дизајн хотел“. 

Зимски настани

[уреди | уреди извор]

Преземање на предноста на Арескутан паднало, ски-областа станала главен центар за алпско скијање во Шведска, спортски повеќе со 30 модерни ски-лифтови. Тој бил домаќин на Светското првенство во алпски дисциплини во 1954, 2007 и 2019 година, и годишното натпреварување за слободно скијање Јон Олсон, завршено во 2007 година. На 9–10 март 2012 година, Светското првенство во слободен стил ФИС се одржало на слаломската патека во Слаломбакен, близу центарот на селото, и на 18 февруари 2020 година, спринт трката на Светското првенство во крос-кантри ФИС се одржало на истото место.[4]

Светски зимски игри на Специјална олимпијада 2021 година

[уреди | уреди извор]

Заедно со Естерсунд првично биле избрани да бидат домаќини на Светските зимски игри на Специјалната олимпијада во 2021 година. Тоа ќе било првпат Шведска да биде домаќин на Специјалната олимпијада.[5] Меѓутоа, поради различни прашања, вклучувајќи недостаток на средства, на 19 декември 2019 година, настанот не се одржал во Шведска.[6] Наместо тоа, се одржал во Казан, Русија и било одложено до 2022 година.

Зимски олимписки игри

[уреди | уреди извор]

Исто така, било место за алпските настани во осумте неуспешни кандидатури на Шведска за домаќин на Олимписките зимски игри, вклучително и за Зимски олимписки игри 1984, Зимски олимписки игри 1988, Зимски олимписки игри 1992, Зимски олимписки игри 1994, Зимски олимписки игри 1998, Зимски олимписки игри 2002, 2022 и 2026 година . Ова е затоа што Ере има единствена патека во Шведска, погодна за спуст.

Значајни луѓе

[уреди | уреди извор]
 • Хенрик Лундквист - голман на Њујорк Ренџерс, освојувач на златен медал во 2006 година, освојувач на трофеј Везина и брат близнак на Joел Лундквист
 • Џоел Лундквист - Фролунда ХЦ капитен и проверка напред, двократен светски шампион, поранешниот Далас ѕвезда и брат близнак на Хенрик Lundqvist
 • Џон Олсон - Професионален скијач во слободен стил, шампион во Игри на игри и влијател на друштвените медиуми
 • Хенрик Виндштет - добитник на 2008 Бесплатно возење светска турнеја
 • Ларс-Борје Ериксон -олимписки бронзен медалист за алпско скијање
 • Хенрик Харлаут - Професионален скијач во слободен стил

Летни настани

[уреди | уреди извор]

Од 1990 -тите стана најголемото одморалиште за планински велосипеди во Шведска. Во 1999 година бил домаќин на Светското првенство UCI во планински велосипеди и проби и бил домаќин на Нордиските првенства 2007 година. Постојат бројни оценети патеки за возење велосипед.

Во текот на летото, исто така, можете да спортувате пешачење, параглајдерство, кајак и терен за голф на 15 минути од селото. Во јули секоја година се одржува мултиспортски натпревар во Оре - Екстра екстремен предизвик. Се броело за скандинавско првенство во мултиспорт. 

„Еден од десетте најдобри ски-центри во светот“

[уреди | уреди извор]

Во 2008 година бил назначен за еден од десетте најдобри ски-центри во светот на списокот од списанието Конде Наст Травелер[7]

Транспорт

[уреди | уреди извор]

Најблискиот аеродром се наоѓа на 99 километри (62 ми) на исток, на островот Фресан во Естерсунд. Аеродромот Оре Естерсунде меѓународен аеродром и деветти најголем во Шведска со околу 390.000 патници (2005).

Европската траса Е14 поминува низ Ере од Трондхајм преку Естерсунд до Сундсвал, каде што се спојува со европската рута Е45.

Има и железничка станица. Нортаг работи на Мидвеј железницата одСторлиен (каде што се поврзуваат дизел-возовите за Трондхајм), преку се и на Сундсвал. Тој е поврзан со Стокхолм, Гетеборг и Малме преку долги релации СЈ 3000 (возови со поголема брзина) и Меѓуградски. Исто така, се служат со сезонски ноќни возови.

 1. http://pressrum.skistar.com/templates/LongPage.aspx?id=34[мртва врска]
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-10-06. Посетено на 2021-11-20.
 3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-05-09. Посетено на 2021-11-20.
 4. „ÅRE“. Ski Tour 2020. Архивирано од изворникот на 2021-01-19. Посетено на 2021-11-20.
 5. „Sweden selected to host the 2021 Special Olympics World Winter Games“. Special Olympics.
 6. Swedish Government Decision Forces Special Olympics To Choose New Location For 2021 World Winter Games
 7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-10-26. Посетено на 2021-11-20.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]