Јемтланд (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јемтланд
Jämtlands län
Округ
Грб на ЈемтландЛого на Јемтланд
 
ЗемјаШведска
Админ. центарЕстерсунд
Управа
 • УправникБрит Болин Олсон
 • СоветОкружен совет на Јемтланд
Површина
 • Вкупна49.444 км2 (19,090 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно126.573
 • Густина2,6/км2 (6,6/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)27.628 милиони круни (2004)
БДП/жит215.000 круни
NUTSSE322

Јемтланд (швед. Jämtlands län) е округ (län) во средна Шведска. Ги опфаќа покраините Јемтланд и Херједален, заедно со мали делови од Хелсингланд и Онгерманланд, како и незначително ситни ненаселени делчиња од Лапонија и Даларна. Округот зафаќа 49.443 км2 или 12% од територијата на Шведска и е трет по големина во земјата. Административен центар е градот Естерсунд, кајшто е сместен окружниот одбор. На чело на одборот стои управник. Округот Јемтланд се граничи со окрузите Даларна, Јевлеборг, Вестернорланд и Вестерботен во Шведска и норвешките окрузи Северен Тренделаг и Јужен Тренделаг.

Јемтланд е формиран во 1810. Првично ги опфаќал само покраините Јемтланд и Херједален, поради што штитот (грбот) ги комбинира само грбовите на тие две покраини.

Покраина[уреди | уреди извор]

Округот Јемтланд главно се состои од покраините Јемтланд и Херједален, со мали делови од Хелсингланд и Онгерманланд и мали ненаселени делчиња од Лапонија и Даларна.

Управа[уреди | уреди извор]

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник. Јемтланд има и окружен совет (Jämtlands Läns Landsting).

Демографија[уреди | уреди извор]

Округот е ретко населен, со тоа што над една третина од населението е селско. Со тоа Јемтланд е второ по големина рурално подрачје во Шведска, веднаш по Готланд. Останатите две третини од луѓето живеат во густо населеното подрачје околу езерото Стуршен наречено „Стуршебигден“ (Storsjöbygden).

Општини[уреди | уреди извор]

Општини во Јемтланд
Општини во Јемтланд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 63°16′59″ N; 14°14′18″ E / 63.283062° СГШ; 14.238281° ИГД / 63.283062; 14.238281