Вестернорланд (округ)

Координати: 62°44′23″N 16°55′48″E / 62.739633° СГШ; 16.929932° ИГД / 62.739633; 16.929932
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестернорланд
Västernorrlands län
Округ
Грб на ВестернорландЛого на Вестернорланд
 
ЗемјаШведска
Админ. центарХернесанд
Управа
 • УправникБу Шелстранд
 • СоветОкружен совет на Вестернорланд
Површина
 • Вкупна21.678 км2 (8,370 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно242.347
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)61.540 милиони круни (2004)
БДП/жит251.000 круни
NUTSSE321

Вестернорланд (швед. Västernorrlands län) е округ (län) во северниот дел на Шведска. Се граничи со окрузите Јевлеборг, Јемтланд, Вестерботен и Ботнискиот Залив.

Покраина[уреди | уреди извор]

Округот ги приближно ги опфаќа териториите на покраините Онгерманланд и Меделпад.

Управа[уреди | уреди извор]

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Окружниот совет на Вестернорланд (Landstinget i Västernorrland) е задолжен за здравството и јавниот превоз.

Општини[уреди | уреди извор]

Општини во Вестернорланд
Општини во Вестернорланд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

62°44′23″N 16°55′48″E / 62.739633° СГШ; 16.929932° ИГД / 62.739633; 16.929932