Јеншепинг (округ)

Координати: 57°45′N 14°12′E / 57.75° СГШ; 14.2° ИГД / 57.75; 14.2
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јеншепинг
Jönköpings län
Округ
Грб на ЈеншепингЛого на Јеншепинг
 
ЗемјаШведска
Админ. центарЈеншепинг
Управа
 • УправникМино Ахтарзанд
 • СоветОкружен совет на Јеншепинг
Површина
 • Вкупна10.475 км2 (4,044 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно337.013
 • Густина32/км2 (83/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)79.761 милиони круни (2004)
БДП/жит243.000 круни
NUTSSE211
Расмус мелница Ротл

Јеншепинг (шведски: Jönköpings län) — округ (län) во јужниот дел на Шведска. Се граничи со окрузите Халанд, Вестра Јеталанд, Естерјетланд, Калмар и Крунуберг. Административен центар е градот Јеншепинг.

Покраини[уреди | уреди извор]

Историските покраини во Шведска немаат административно и политичко значење. Округот Јеншепинг е сместен во северниот дел на покраината Смоланд. Во 1999 кон округот се придодадени и општините Хабу и Мулше, кои ѝ припаѓат на покраината Вестрерјетланд

Управа[уреди | уреди извор]

Пред неговото осамостојување во 1687, округот Јеншепинг повремено се припојувал кон округот Крунуберг.

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Политика[уреди | уреди извор]

Окружниот совет на Јеншепинг (Landstinget i Jönköpings län) е надлежен за здравството и јавниот превоз.

Општини[уреди | уреди извор]

 1. Анеби
 2. Вагерид
 3. Вернаму
 4. Ветланда
 5. Гиславед
 1. Гноше
 2. Екше
 3. Јеншепинг
 4. Мулше
 5. Несше
 1. Севше
 2. Транос
 3. Хабу

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

57°45′N 14°12′E / 57.75° СГШ; 14.2° ИГД / 57.75; 14.2