Естерјетланд (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Естерјетланд
Östergötlands län
Округ
Грб на ЕстерјетландЛого на Естерјетланд
 
ЗемјаШведска
Админ. центарЛиншепинг
Управа
 • УправникЕлизабет Нилсон
 • СоветОкружен совет на Естерјетланд
Површина
 • Вкупна10.562 км2 (4,078 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно429.852
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)97.387 милиони круни (2004)
БДП/жит236.000 круни
NUTSSE123

Естерјетланд (шведски: Östergötlands län) — округ (län) во југоисточна Шведска. Се граничи со округот Калмар на југоисток, Јеншепинг на југозапад, Вестра Јеталанд на запад, Еребру на северозапад, Седерманланд на североисток и Балтичкото Море на исток.

Населението брои 429.852 жители, а административен центар е најголемиот град Линшепинг. Линшепинг и соседниот град Норшепинг заедно образуваат една од најголемите населени области во Шведска. Коридорот Линшепинг-Норшешинг се нарекува „четвртата метрополитенска област“ на Шведска, покрај областите на Стокхолм, Гетеборг и Малме.

Покраина[уреди | уреди извор]

Округот ја опфаќа поранешната покраина Естерјетланд во целост. Нивните граници се идентични.

Управа[уреди | уреди извор]

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Окружниот совет на Естерјетланд (Landstinget i Östergötland) е задолжен за здравството и јавниот превоз.

Општини[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 58°31′41″ N; 15°14′17″ E / 58.528125° СГШ; 15.238037° ИГД / 58.528125; 15.238037