Седерманланд (округ)

Координати: 58°46′16″N 16°52′10″E / 58.771048° СГШ; 16.869507° ИГД / 58.771048; 16.869507
Од Википедија — слободната енциклопедија
Седерманланд
Södermanlands län
Округ
Лого на Седерманланд
 
ЗемјаШведска
Админ. центарНишепинг
Управа
 • УправникБу Шенберг
 • СоветОкружен совет на Седерманланд
Површина
 • Вкупна6.061 км2 (2,340 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно270.981
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)52.235 милиони круни (2004)
БДП/жит202.000 круни
NUTSSE122

Седерманланд (швед. Södermanlands län) е округ (län) на југоисточното крајбрежје на Шведска. Се граничи со окрузите Естерјетланд, Еребру, Вестманланд, Упсала, Стокхолм и Балтичкото Море. Административен центар е градот Нишепинг.

Ова е административна единица која ја опфаќа речиси сета историска покраина Седерманланд. Источните делови на покраината, (воглавно подрачјето на Седертерн) му припаѓаат на округот Стокхолм.

Денес Седерманланд е најбогатиот округ во Шведска, што се должи на финансиската моќ на градовите како Труса.

Управа[уреди | уреди извор]

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Окружниот совет на Седерманланд (Landstinget Sörmland) е задолжен за здравството и јавниот превоз.

Општини[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Покраината Седерманланд некогаш покривала три округа: Нишепинг, Грипсхолм и Ескилстунхаус. Во 1683 тие се обединиле во денешниот округ Седерманланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

58°46′16″N 16°52′10″E / 58.771048° СГШ; 16.869507° ИГД / 58.771048; 16.869507