Вестра Јеталанд (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вестра Јеталанд
Västra Götalands län
Округ
Грб на Вестра Јеталанд
Грб
Лого на Вестра Јеталанд
 
Земја Шведска
Админ. центар Гетеборг
Управа
 • Управник Ларс Бекстрем
 • Совет Регионален совет на Вестра Јеталанд
Површина
 • Вкупна 23.945 km2 (9,245 sq mi)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно 1.581.850
 • Густина 66/km2 (170/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
БДП (ном.) 386.538 милиони круни (2004)
БДП/жит 376.900 круни (2010)
NUTS SE232

Вестра Јеталанд (шведски: Västra Götalands län) — округ (län) на западното крајбрежје на Шведска.

Овој округ е втор по населеност во земјата. Поделен е на 49 општини (kommuner). Населението брои 1.550.000 жители, или 17% од населението на Шведска. Административен центар е градот Гетеборг.

Основан е во 1998, со спојување на окрузите Елвсборг, Гетеборг и Бохус и Скараборг.

Покраини[уреди | уреди извор]

Окрузите во Шведска имаат поголемо значење од покраините. Првите се административно-политички и статистички единици, додека пак вторите имаат само историско значење.

Поради големината и неговото неодамнешно формирање, округот Вестра Јеталанд нема свои обележја и наследство како целина. Културно-историски знајачни се покраините што ги опфаќа: Вестерјетланд, Бохуслен и Далсланд. Во округот влегува и значен дел од покраината Халанд.

Соседни окрузи[уреди | уреди извор]

Вестра Јеталанд се граничи со окрузите Вермланд , Еребру , Естерјетланд , Јеншепинг и Халанд. Долж границата со Норвешка, Вестра Јетланд се граничи со окугот Естфол, езерата Ветерн и Венерн и протокот Скагерак.

Управа[уреди | уреди извор]

Основан е во 1998, со спојување на окрузите Елвсборг, Гетеборг и Бохус и Скараборг. Седиште на управникот е градот Гетеборг, додека пак политичката управа е сместена во Венерсборг. Управникот стои на чело на Окружниот административен одбор (Länsstyrelse).

Општини[уреди | уреди извор]

Västra Götaland County.png
 1. Але
 2. Алингсос
 3. Бенгтсфорс
 4. Болебигд
 5. Бурос
 6. Вара
 7. Венерсборг
 8. Воргорда
 9. Гетеборг
 10. Гетене
 11. Гресторп
 12. Гулспонг
 13. Далс-Ед
 14. Екере
 15. Есунга
 16. Ју
 17. Карлсборг
 18. Киселил
 19. Кунгелв
 20. Лерум
 21. Лидшепинг
 22. Лила Едет
 23. Лисешил
 24. Мариестад
 25. Марк
 26. Мелеруд
 1. Мелндал
 2. Мункедал
 3. Омол
 4. Оруст
 5. Партиле
 6. Свенљунга
 7. Стенунгсунд
 8. Стремстад
 9. Сутенес
 10. Танум
 11. Теребода
 12. Тибру
 13. Тидахолм
 14. Транемо
 15. Тролхетан
 16. Удевала
 17. Улрисехамн
 18. Фалшепинг
 19. Фергеланда
 20. Хара
 21. Хевде
 22. Херида
 23. Херљунга

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]