Еребру (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еребру
Örebro län
Округ
Грб на Еребру
Грб
Лого на Еребру
 
Земја Шведска
Админ. центар Еребру
Управа
 • Управник Роз-Мари Фребран
 • Совет Окружен совет на Еребру
Површина
 • Вкупна 8.519 km2 (3,289 sq mi)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно 280.305
 • Густина 33/km2 (85/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
БДП (ном.) 61.203 милиони круни (2004)
БДП/жит 224.000 круни
NUTS SE124

Еребру (швед. Örebro län) е округ (län) во средна Шведска. Се граничи со окрузите Вестра Јеталанд, Вермланд, Даларна, Вестманланд, Седерманланд и Естерјетланд.

Покраина[уреди | уреди извор]

Окрузите во шведска се управни единици, додека пак покраините се подрачја од културно-историско значење. Округот Еребру го опфаќа Нерке, западната половина од Вестманланд, мали делови од источен Вермланд и северозападен Вестерјетланд.

Управа[уреди | уреди извор]

Сè до 1779 округот го носел името „Нерке и Вермланд“, по што Вермланд се отцепил како посебен округ.

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Окружниот совет на Еребру (Örebro läns landsting) е задолжен за здравството и јавниот превоз.

Општини[уреди | уреди извор]

Örebro County.png


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]