Јевлеборг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јевлеборг
Gävleborgs län
Округ
Грб на Јевлеборг
Грб
Лого на Јевлеборг
 
Земја Шведска
Админ. центар Јевле
Управа
 • Управник Барбро Холмберг
 • Совет Окружен совет на Јевлеборг
Површина
 • Вкупна 18.191 km2 (7,024 sq mi)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно 276.323
 • Густина 15/km2 (39/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
БДП (ном.) 60.417 милиони круни (2004)
БДП/жит 218.000 круни
NUTS SE313

Јевлеборг (швед. Gävleborgs län) е округ (län) на балтичкото крајбрежје на Шведска. Се граничи со окрузите Упсала, Вестманланд, Даларна, Јемтланд и Вестернорланд. Главен град е Јевле.

Покраини[уреди | уреди извор]

Во округот Јевлеборг спаѓаат поранешните покраини Јестрикланд и Хелсингланд.

Управа[уреди | уреди извор]

Округот е основан во 1762 со негово одвојување од округот Вестернорланд. Административниот одбор го назначува владата и има за цел да ги усогласува локалните потреби со државните цели и да го сообразува управните и развојните работи со општите политички цели на земјата. На чело на одборот стои управник. Покрај ова оркугот има и Окружен совет.

Општини[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]