Вестманланд (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестманланд
Västmanlands län
Округ
Грб на ВестманландЛого на Вестманланд
 
ЗемјаШведска
Админ. центарВестерос
Управа
 • УправникИнгемар Скује
 • СоветОкружен совет на Вестманланд
Површина
 • Вкупна6.302 км2 (2,433 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно252.819
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)60.287 милиони круни (2004)
БДП/жит233.000 круни
NUTSSE125

Вестманланд (Västmanlands län) е округ (län) во средна Шведска. Се граничи со окрузите Седерманланд, Еребру, Јевлеборг, Даларна и Упсала и излегува на езерото Меларен. Административен центар е градот Вестерос.

Покраина[уреди | уреди извор]

Округот ја опфаќа поранешната покраина Вестманланд која денес има само културно-историско значење.

Управа[уреди | уреди извор]

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Окружниот совет на Вестманланд (Landstinget Västmanland) е задолжен за здравството и јавниот превоз.

Општини[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 59°38′44″ N; 16°25′28″ E / 59.64554° СГШ; 16.424561° ИГД / 59.64554; 16.424561