Крунуберг (округ)

Координати: 67°08′09″N 18°30′04″E / 67.13583° СГШ; 18.50111° ИГД / 67.13583; 18.50111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крунуберг
Kronobergs län
Округ
Грб на КрунубергЛого на Крунуберг
 
ЗемјаШведска
Админ. центарВекше
Управа
 • УправникКристина Алсер
 • СоветОкружен совет на Крунуберг
Површина
 • Вкупна8.458 км2 (3,266 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно183.988
 • Густина22/км2 (56/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)43.256 милиони круни (2004)
БДП/жит245.000 круни
NUTSSE212

Крунуберг (шведски: Kronobergs län) — округ (län) во јужниот дел на Шведска. Се граничи со окрузите Сконе, Халанд, Јеншепинг, Калмар и Блекинге. Административен центар е градот Векше.

Покраина[уреди | уреди извор]

Крунуберг е географско средиште на покраината Смоланд. Постоечките граници на округот се исцртани во 1687 со отцепувањето на округот Јеншепинг.

Управа[уреди | уреди извор]

Управникот (Landshövding) на Крунуберг е сместен во Векше. Тој претседава со окружен одбор (Länsstyrelsen), кој има статус на владина агенција (од отсекот за самоуправа). Моментален управник е Кристина Алсер. Покрај ова, округот е и во надлежност на Окружниот совет на Крунуберг (Landstinget Kronoberg).

Општини[уреди | уреди извор]

Сите општини го носат името на нивниот административен центар, освен Упвиндиге, чијшто административен центар е местото Оседа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Квартал 1, 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

67°08′09″N 18°30′04″E / 67.13583° СГШ; 18.50111° ИГД / 67.13583; 18.50111