Елмхулт (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Елмхулт
Älmhults kommun
Општина
Грб на Општина Елмхулт
ЗемјаШведска
ОкругКрунуберг
Админ. центарЕлмхулт
Површина[1]
 • Вкупна978,3667 км2 (3,777,495 ми2)
 • Земјишна890,9267 км2 (3,439,887 ми2)
 • Вода87,44 км2 (3,376 ми2)
 (1 јануари 2014)
Население (31 декември 2019)[2]
 • Вкупно17.651
 • Густина0,0.018/км2 (0,0.047/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166SE
ПокраинаСмоланд
Општин. бр.0765
Мреж. местоwww.almhult.se
Икеа во Елмхулт (2005)

Елмхулт (швед. Älmhults kommun) е општина во средишниот дел на округот Крунуберг во јужна Шведска. Административен центар е гратчето Елмхулт.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1901 Елмхулт бил одвоен од Стенброхулт и прогласен за пазариштен град („шепинг“, köping). Дегашната општина е создадена со реформата на локалната самоуправа од 1971, со припојувањето на околните рурални општини кон гратчето Елмхулт.

Елмхулт е значаен како родно место на прочуениот ботаничар Карл Лине (1707-1778). Денес имотот во Росхулт е претворен во музеј, окружен со истите ливади и полиња што го инспирирале научникот да истражува.

Првата продавница на IKEA е отворена во Елмхулт од Ингвар Кампрад, нејзиниот основач и сопственик.

Населени места[уреди | уреди извор]

Во општината Елмхулт има 5 населени места. Тука се наведени по големина [3].

бр. Место Население
1 Елмхулт 8.642
2 Дие 867
3 Лијаторп 581
4 Енерида 331
5 Делари 203

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површини на општините на 1 јануари 2014 г.“. Централна статистичка служба на Шведска. 2014-01-01. Архивирано од изворникот (Microsoft Excel) на 2016-09-27. Посетено на 2014-04-18.
  2. „Население во државата, окрузите и општините на 31 декември 2019 г.“. Централна статистичка служба на Шведска. 20 февруари 2020. Посетено на 20 февруари 2020. (шведски)
  3. Податоци од 31 декември 2005

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 56°33′N 14°08′E / 56.550° СГШ; 14.133° ИГД / 56.550; 14.133