Росхулт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќата на Линевци
Дневната соба во куќата

Росхулт (швед. Råshult) е село близу Елмхулт во округот Крунуберг (покраина Смоланд), Шведска.

Во селото е роден прочуениот ботаничар Карл Линеј (1707-1778), каде татко му, Нилс Лине, бил капелин во локалната црква[1]. Лине е роден во куќата што стоела на местото на постоечката куќа, која е изградена некаде помеѓу 1751 и 1781 г.[2] Во 1933 објектот е вратен во неговиот изворен облик, по иницијатива на Линеевото историско друштво. Имотот е сместен во културен резерват што зафаќа 42 хектари.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nationalencyklopedin, Linné, Carl von
  2. Предавање на Свен Росборн на Википедиината академија во Лунд, 13 номеври 2008

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 56°37′05″ N; 14°12′07″ E / 56.618° СГШ; 14.202° ИГД / 56.618; 14.202