Елмхулт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елмхулт
Älmhult
IKEA во Елмхулт
IKEA во Елмхулт
Грб на Елмхулт
Елмхулт is located in Шведска
Елмхулт
Елмхулт
Координати: 56°33′N 14°08′E / 56.550° СГШ; 14.133° ИГД / 56.550; 14.133Координати: 56°33′N 14°08′E / 56.550° СГШ; 14.133° ИГД / 56.550; 14.133
ЗемјаШведска
ПокраинаСмоланд
ОкругКрунуберг
ОпштинаЕлмхулт
Површина[1]
 • Вкупна8,43 км2 (325 ми2)
Население (2005-12-31)[1]
 • Вкупно8,518
 • Густина1.010/км2 (2,600/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Елмхулт (швед. Älmhult) е гратче и административен центар на општината Елмхулт во округот Крунуберг, Шведска. Населението брои 8.518 жители (2005).[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Во Елмхулт е изградена првата продавница на IKEA. Фирмата и денес е присутна во местото со голем број на канцеларии.

Образование[уреди | уреди извор]

Местото има средно училиште и десетгодишно меѓународно училиште.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Недалеку од Елмхулт се наоѓа поседот Росхулт, кајшто е роден ботаничарот Карл Лине (1707-1778). Во гратчето има и голема стилизирана скулптура на столица која е воедно и негово обележје.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Површина на населените места, населеност и број на жители на км2 во 2000 и 2005 г.“ (xls). Централна статистичка служба. Посетено на 20 април 2009. (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]