Блекинге (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блекинге
Blekinge län
Округ
Грб на БлекингеЛого на Блекинге
 
ЗемјаШведска
Админ. центарКарлскруна
Управа
 • УправникГунвор Енгстрем
 • СоветОкружен совет на Блекинге
Површина
 • Вкупна2.941 км2 (1,136 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно153.131
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)34.566 милиони круни (2004)
БДП/жит231.000 круни
NUTSSE221

Блекинге (швед. Blekinge län) е округ (län) во јужниот дел на Шведска. Се граничи со окрузите Сконе, Крунуберг, Калмар и Балтичкото Море. Административен центар е Карлскруна. Со 0,7 % од површината на земјата, ова е најмалиот округ во Шведска.

Покраина[уреди | уреди извор]

Историската покраина Блекинге ги има истите граници како денешниот округ.

Управа[уреди | уреди извор]

Во периодот од 1680 до 1683 територијата на округот Блекинге била дел од Калмар поради основањето на поморска база во Карлскруна.

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Окружниот совет на Блекинге (Landstinget Blekinge) е задолжен за здравството и јавниот превоз.

Општини[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Еве ги петте најголеми населени места во округот Блекинге:[2]

бр. Место Население
1 Карлскруна 32.606
2 Карлсхамн 18.768
3 Ронеби 11.767
4 Селвесборг 7.883
5 Улофстрем 7.425

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)
  2. Централна статистичка служба, 2005

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 56°14′36″ N; 14°22′52″ E / 56.24335° СГШ; 14.381104° ИГД / 56.24335; 14.381104