Блекинге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блекинге
Blekinge
Знаме на Блекинге Blekinge
Знаме
Sverigekarta-Landskap Blekinge.svg
Земја Шведска
Крај Јеталанд
Округ Блекинге
Површина
 • Вкупна 2.900 km2 (1.120 sq mi)
Население (2009)[1]
 • Вкупно 152.591
 • Густина 53/km2 (140/sq mi)
Народност
 • Наречје блекиншко
Култура
 • Цвеќиња даб и бабјак
 • Животно еленче
 • Птица лазач
 • Риба бакалар
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Повик. бр. 0454–0457

Блекинге (швед. За снимкава Blekinge ) е традиционална покраина (landskap) во јужниот дел на Шведска. Се граничи со покраините Смоланд и Сканија и Балтичкото Море.

Името „Блекинге“ доаѓа од придавката bleke, што значи „сосем мирно“.

Управа[уреди | уреди извор]

Историските покраини во Шведска немаат административна функција. Меѓутоа Блекинге (заедно со Готланд) е единствената покраина што зафаќа сосем иста површина како најзиниот административен округ, Блекинге.

Географија[уреди | уреди извор]

Во блекинге се наоѓа живописниот архипелаг кој понекогаш се нарекува „Градината на Шведска“.

History[уреди | уреди извор]

Блекинге станал дел од Данска во раниот XI век, најверојатно во 1026 г. Не е познато кој владеел со областа претходно. Покраината била дел од Данска цели 600 години, и, заедно со покраините Сканија и Халанд го сочинувале источниот дел на данското кралство каде владеело Сканското право. Како погранична покраина, Блекинге често страдала од напади и пљачкосувања во данско-шведските војни. Во 1658 покраината ѝ припаднала на Шведска, согласно одредбите на Роскилдскиот мировен договор.

Во данско време, покраината била поделена на два дела, со административни центри: Селвесборг на западниот и Кристијанопел на источниот дел, додека стотката Листер била дел од Сканија. Попознати замоци од овој период се Елехолм, Селвесборг, Ликеби и Авахер. Статус на град имале местата: Ронеби (1387), Селвесборг (1445), Елехолм и Кристијанопел.

По преземањето, Швеѓаните ги изградиле градовите Карлсхамн (1664) и Карлскруна (1680) и присилно население се жителите на Ронеби и Кристијанопел. Повеќе од 300 години, Карлскруна била главната поморска база на Шведска. Во 1998 била прогласена за светско наследство на УНЕСКО.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 56°20′N 15°20′E / 56.333°СГШ 15.333°ИГД / 56.333; 15.333