Прејди на содржината

Меделпад

Координати: 62°36′00″N 16°15′00″E / 62.600° СГШ; 16.250° ИГД / 62.600; 16.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Меделпад
Medelpad
Знаме на Меделпад Medelpad
ЗемјаШведска
КрајНорланд
ОкругВестернорланд
Површина
 • Вкупна7,058 км2 (2,725 ми2)
Население (2009)[1]
 • Вкупно123,397
 • Густина17/км2 (45/ми2)
Народ
 • Наречјенорлендско
Култура
 • Цветсмрека
 • Животнопланински зајак
 • Птицакрстоклун
 • Рибакостреш
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Меделпад (швед. Medelpad) е историска покраина (landskap) во северниот дел на Шведска. Се граничи со покраините Хелсингланд, Херједален, Јемтланд, Онгерманланд и Ботнискиот Залив.

Покраината е дел од крајот Норланд и како таква се смета за Северна Шведска, иако географски е сместена во средината на земјата. Интересно е што името на покраината не се однесува на ова, туку на фактот што најголемиот дел е сместен помеѓу реките Јунган и Индалселвен.

Традиционалните покраини во Шведска немаат административна и политичка улога, туку претставуваат културно-историски целини. Меделад го опфаќа јужниот дел на административниот округ Вестернорланд.

Географија

[уреди | уреди извор]

Покраината е на просечна надморска надморска височина од 200-300 м. Највисока планина е Микелмирберјет (577 м). Околу 500 км2 отпаѓа на водни површини. Најголемо езеро е Холмхен, на 200 м надморска височина, проследено од Леринген на приближно иста висина.

Околу покраината се протегаат две позначајни реки: Јунган and Индалселвен.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во минатото, единственото населено место со статус на град е Сундсвал, доделен во 1624. Сундсвал и денес е најголемиот град во покраината, со 50.000 жители. Меделпад има вкупно 120.000 жители.

Знаменитости

[уреди | уреди извор]

Крајбрежјето на Ботнискиот Залив, наречено Висок Брег (Höga kusten), е прогласено за светско наследство на УНЕСКО. Тлото се искачува по еден сантиметар годишно, како последица од последното Ледено доба кое траело сè до VII милениум п.н.е.

Симбол на покраината е планиснкиот зајак, иако поголема популарност ужива измисленото животно сквадер (мешавина од зајак и тетреб).

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

62°36′00″N 16°15′00″E / 62.600° СГШ; 16.250° ИГД / 62.600; 16.250