Упланд

Координати: 60°N 18°E / 60° СГШ; 18° ИГД / 60; 18
Од Википедија — слободната енциклопедија
Упланд
Uppland
Грб на Упланд Uppland
ЗемјаШведска
КрајСвеаланд
ОкрузиУпсала
Стокхолм
Површина
 • Вкупна12,813 км2 (4,947 ми2)
Население (2009)[1]
 • Вкупно1,433,020
 • Густина0,11/км2 (0,29/ми2)
Народ
 • Наречјауплендски
стокхолмски
Култура
 • Цветзмиска глава
 • Животнобелоопашест орел
 • Птица
 • Рибаболен
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Упланд (швед. Uppland) е историска покраина (landskap) на источното крајбрежје на Шведска, севернно од главниот град Стокхолм. Се граничи со покраините Седерманланд, Вестманланд и Јестрикланд како и со езерото Меларен и Балтичкото Море. На малиот ненаселен остров Меркет во Балтикот има крајно мала и чудно обликувана копнена граница со финската автономна покраина Оланд.

Управа[уреди | уреди извор]

Традиционалните покраини во Шведска немаат административна улога, туку постојат само како културно-историски целини. Главниот административен округ (län) на покраината е Упсала, кој зазема најголем дел од територијата. Меѓутоа, најголем број од населеннието живее во округот Стокхолм. Мали делчиња од покраината влегуваат во окрузите Вестманланд, Јевлеборг и Седерманланд.

Географија[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Факти[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Упланд има 1.433.020 жители. Жителите се распоредени во следниве окрузи:[1]

Округ Население
Стокхолм, делумно 1.101.238
Упсала, делумно 330.683
Вестманланд, делумно 1.099

Историја[уреди | уреди извор]

Покраината Упланд за првпат јасно се споменува како таква во 1296, заедно со нејзините тогашни составни делови Фјердхундраланд, Атундаланд, Тиундаланд и Руслаген. Главниот град Стокхолм бил поделен на две покраини. Јужната половина му припаѓа на Седерманланд, а северната во Уплан.

Култура[уреди | уреди извор]

Археолошкото наоѓалиште Бирка и замокот Дротнингхолм се прогласени за светско наследство на УНЕСКО.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

60°N 18°E / 60° СГШ; 18° ИГД / 60; 18