Енгсе (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Енгсе
Ängsö nationalpark
МСЗП — Категорија II (национален парк)
At Ängsö National Park 2 -HDR -photog.jpg
МестоСтокхолм, Шведска
Најблизок градНортелје, Стокхолм
Координати59°38′N 18°46′E / 59.633° СГШ; 18.767° ИГД / 59.633; 18.767Координати: 59°38′N 18°46′E / 59.633° СГШ; 18.767° ИГД / 59.633; 18.767
Површина1,95 км² (195 ха)[1]
Воспоставен(а)1909, проширен 1988[1]
Управно телоСлужба за заштита на природата
Енгсе - бр. 16 на картата

Енгсе (швед. Ängsö) е национален парк во Шведска. Сместен е во стокхолмскиот архипелаг, помеѓу Нортелје и Стокхолм. До паркот се стигнува само по вода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Национален парк Енгсе“. Служба за заштита на природата. Архивирано од изворникот на 2012-02-15. Посетено на 26 февруари 2009. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]