Фернебофјерден (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Фернебофјерден
Färnebofjärden
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Färnebofjärden view from Skekarsbo tower.jpg
Поглед на Фернебофјерден
МестоДаларна, Јевлеборг и Вестманланд, Шведска
Најблизок градХеби, Сандвикен
Координати60°11′N 16°46′E / 60.183° СГШ; 16.767° ИГД / 60.183; 16.767Координати: 60°11′N 16°46′E / 60.183° СГШ; 16.767° ИГД / 60.183; 16.767
Површина101 км² (10.100 ха)[1]
Воспоставен(а)1998[1]
Управно телоСлужба за заштита на природата
Фернебофјерден - бр. 15 на картата

Фернебофјерден (швед. Färnebofjärden) е национален парк во окрузите Упсала и Јевлеборг, Шведска, на границата помеѓу краиштата Свеаланд и Норланд околу долното течение на реката Далелвен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Национален парк Фернебофјерден“. Служба за заштита на природата. Архивирано од изворникот на 2009-09-07. Посетено на 26 февруари 2009. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]