Пиелјекајсе (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национале парк Пиелјекајсе
Pieljekaise nationalpark
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Pieljekaise rozcesti.jpg
Над Јоквик на Кралската патека
МестоОкруг Норботен, Шведска
Координати66°20′N 16°44′E / 66.333° СГШ; 16.733° ИГД / 66.333; 16.733Координати: 66°20′N 16°44′E / 66.333° СГШ; 16.733° ИГД / 66.333; 16.733
Површина153.4 км2[1]
Воспоставен(а)1909[1]
Управно телоЗавод за заштита на природата

Пиелјекајсенационален парк во Шведска. Лежи околу 10 км јужно од Јоквик во Општина Арјеплог, Лапонија. Паркот главно се состои од брезова шума.

Паркот го минува планинарската патека Кунгследен, а патеката продолжува во блискиот Природен резерват Винделфјеленс, една од најголемите заштитени подрачја во Европа.

 


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Pieljekaise National Park“. Завод за заштита на природата. Архивирано од изворникот на 2009-04-04. Посетено на 2009-02-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]