Костерхавет (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк Костерхавет
Kosterhavets nationalpark
МСЗП Категорија II (национален парк)
Kalvö Ramneberg. Vy åt NNV.jpg
Место Бохуслен, Шведска
Најблиско нас. место Стремстад
Координати 58°50′ СГШ 11°01′ ИГД / 
Површина 388.78 км²[1] км2
Основано 2009
Управа Служба за заштита на природата
lansstyrelsen.se/vastragotaland/Projektwebbar/Kosterhavet/Information in English

Националниот парк Костерхавет (швед. Kosterhavets nationalpark) е првиот морски национален парк во Шведска, отворен во септември 2009.[2] Паркот се протега во општините Стремстад и Танум во покраината Бохуслен (округ Вестра Јеталанд.[3][4] Го опфаќа морското подрачје и крајбрежјето околу Костерските Oстрови, но без самите острови. На север се граничи со норвешкиот морски парк Итре Хвалер.

Природа[уреди | уреди извор]

Логото на Костерхавет
Топографска карта на паркот

Животната околина во паркот е својствена само за Шведска. Тука се присутни над 6.000 морски видови, од кои 200 ги нема на ниедно друго место во земјата. Фјордот Костерфјорд е длабок 200 м со студена вода (5-7 °C) и висока соленост (~35%). Струите од Атлантикот носат разни раменоги, сунѓери и корални ларви. Во паркот се гнездат ретки птици како поларната рибарка и поморникот, заедно со голем број на фоки. Во поплитките води на крајбрежјето се мрестат рибата-лист, бакаларот и морската пастрмка.

Стопанскиот риболов е дозволен, но под посебни услови. Подрачјето е значајно како ловиште на северни ракчиња и норвешки јастози. Риболовот не е заштитен со еколошките регулативи, туку подлежи на законите за рибарење од 2000 г.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален парк Костерхавет“. Служба за заштита на природата. http://www.naturvardsverket.se/en/In-English/Menu/Enjoying-nature/National-parks-and-other-places-worth-visiting/National-Parks-in-Sweden/Kosterhavet-National-Park/. посет. 5 ноември 2009 г.  (англиски)
  2. „Мрежно место на националниот парк Костерхавет“. Окружен административен одбор на Вестра Јеталанд. 10 септември 2009. http://www.lansstyrelsen.se/vastragotaland/Projektwebbar/Kosterhavet/. посет. 10 септември 2009 г.  (шведски)
  3. „Костерхавет е предвиден да биде првиот морски национален парк во Шведска“. Служба за заштита на природата. http://www.naturvardsverket.se/sv/Arbete-med-naturvard/Satsning-pa-havsmiljo/Skydd-av-marina-omraden/Kosterhavet-planeras-bli-Sveriges-forsta-marina-nationalpark/. посет. 26 јуни 2009 г.  (шведски)
  4. Првиот морски национален парк во Шведска“, Svenska Dagbladet, 19 март 2009 (посет. 26 јуни 2009 г). (шведски)
  5. „Одговорен риболов во морскиот национален парк“. Одбор за риболов. http://sottochsalt.fiskeriverket.se/Article.asp?ArticleId=141. посет. 10 септември 2009 г.  (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]