Прејди на содржината

Фока

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фока
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Семејство: Phocidae
Род: Phoca
Linnaeus, 1758
Species
  • P. largha
  • P. vitulina

Фока е име на неколку родови и видови на водени цицачи од групата перконоги, од кои денес постојат само два вида:

Некои видови фоки се сместени во други родови, како: Pusa, Pagophilus, and Histriophoca. Поради оваа причина, историјата на фоките не е сосема јасна.[1]

Видови[уреди | уреди извор]

Родот фока или вистинска фока (лат. Phoca) опфаќа два современи вида:

  • Phoca largha
  • Phoca vitulina

Видови претходно сметани за фоки:

  • Histriophoca fasciata (ribbon seal)
  • Pusa caspica (Caspian seal)
  • Pusa hispida (ringed seal)
  • Pusa sibirica (nerpa or Baikal seal)
  • Pagophilus groenlandica (harp seal)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Berta, A. & Churchill, M. (2012). „Pinniped Taxonomy: evidence for species and subspecies“. Mammal Review. 42 (3): 207–234. doi:10.1111/j.1365-2907.2011.00193.x.