Јуре (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јуре (национален парк)
Djurö nationalpark
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Stenhällar Djurö.jpg
залив, главен остров
МестоВестра Јеталанд (округ), Шведска
Најблизок градМариестад, Карлстад
Координати58°51′N 13°28′E / 58.850° СГШ; 13.467° ИГД / 58.850; 13.467Координати: 58°51′N 13°28′E / 58.850° СГШ; 13.467° ИГД / 58.850; 13.467
Површина24 km2 (9,3 sq mi)[1]
Воспоставен(а)1991[1]
Управно телоАгенција за заштита на животната средина

Јуре е остров, околен архипелаг од околу 30 острови и национален парк сместен во најголемото шведско езеро, Венерн. Основан во 1991 година, националниот парк има површина од 24 км2 (9,3 квадратни милји) и ги вклучува сите острови на архипелагот. [1]

Островите во моментов се ненаселени, но има ловечка куќа и светилник без екипаж. Дивиот свет вклучува елен лопатар и голема разновидност на птици, вклучувајќи острици, хоби, остриги и големи галеби со црн грб. Хоризонтот на Јуре се состои само од вода, освен во јужниот правец каде што е видлив Кинекул.[1][2]Види уште така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Djurö National Park“. Naturvårdsverket. Архивирано од изворникот на 2009-04-04. Посетено на 2009-02-26.
  2. Image

Надворешни врски[уреди | уреди извор]