Прејди на содржината

Трестиклан (национален парк)

Координати: 59°02′N 11°45′E / 59.033° СГШ; 11.750° ИГД / 59.033; 11.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Трестиклан
Tresticklans nationalpark
МСЗП — Категорија II (национален парк)
МестоОкруг Вестра Јеталанд, Шведска
Координати59°02′N 11°45′E / 59.033° СГШ; 11.750° ИГД / 59.033; 11.750
Површина28,97 km2 (11,19 sq mi)[1]
Воспоставен(а)1996[1]
Управно телоЗавод за заштита на животната средина

Националниот парк Трестиклан (шведски: Tresticklan nationalpark) ― национален парк кој се наоѓа во општина Далс-Ед во северозападниот дел на Далсланд, Шведска, долж границата со Норвешка. „Трестикел“ значи „трозабец“, веројатно упатување на обликот на езерото Стора Трестиклан. Овој национален парк содржи една од ретките преостанати области на стари шуми во јужна Скандинавија. Паркот е основан во 1996 година и има површина од 28,97 км2. Највисоката точка на паркот е Орсхејден (276 м надморска височина).


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Tresticklan National Park“. Завод за заштита на животната средина. Архивирано од изворникот на 4 април 2009. Посетено на 26 мај 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]