Тиреста (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Тиреста
Tyresta nationalpark
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Stensjön, Tyresta national park, 2007-07-31, northern shore on Stensjöborg, view southeast.jpeg
Езерото Стенхен
МестоОкруг Стокхолм, Шведска
Координати59°11′N 18°18′E / 59.183° СГШ; 18.300° ИГД / 59.183; 18.300Координати: 59°11′N 18°18′E / 59.183° СГШ; 18.300° ИГД / 59.183; 18.300
Површина1 970 ха (19,7 км2)[1]
Воспоставен(а)1993[1]
Управно телоСлужба за заштита на природата

Тиреста (швед. Tyresta nationalpark) е национален парк и природен резерват во Шведска. Се протега во општините Ханинге и Тиресе во округот Стокхолм.

Паркот има површина од 19,7 км2, а околниот природен резерват зафаќа 27 км2, што значи дека вкупната заштитена област покрива 47 км2.

Во 1999 Тиреста настрадала од голем пожар кој опустошил 10% од паркот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Национален парк Тиреста“. Служба за заштита на природата. Архивирано од изворникот на 2009-04-04. Посетено на 26 февруари 2009. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]