Прејди на содржината

Тефсингдален (национален парк)

Координати: 62°10′N 12°26′E / 62.167° СГШ; 12.433° ИГД / 62.167; 12.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Тефсингдален
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Поглед кон езерото Холвниген во Тефсингдален
МестоДаларна, Шведска
Координати62°10′N 12°26′E / 62.167° СГШ; 12.433° ИГД / 62.167; 12.433
Површина16,15 км2[1]
Воспоставен(а)1930[1]
Управно телоЗавод за заштита на животната средина

Националниот парк Тефсингдален (шведски: Töfsingdalen, буквално Долина Тефлинг) ― национален парк во Општина Овдален, Округ Даларна, Шведска.

 


  1. 1,0 1,1 „Национален парк Тефсингдален“. Завод за заштита на животната средина. Архивирано од изворникот на 4 април 2009. Посетено на 26 мај 2022.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]