Хамра (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Хамра
Hamra nationalpark
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Местоокруг Јевлеборг, Шведска
Најблизок градЈусдал, општина Јусдал
Координати61°46′N 14°45′E / 61.767° СГШ; 14.750° ИГД / 61.767; 14.750Координати: 61°46′N 14°45′E / 61.767° СГШ; 14.750° ИГД / 61.767; 14.750
Површина0,28 км²[1]
Воспоставен(а)1909[1]
Управно телоСлужба за заштита на природата
Хамра е бр. 14

Хамра (швед. Hamra nationalpark) е национален парк во општината Јусдал (округ Јевлеборг), Шведска. Паркот е дел од Орша Финмарк (поранешна покраина Даларна) и зафаќа површина од 28 хектари. Основан е во 1909 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Национален парк Хамра“. Служба за заштита на природата. Архивирано од изворникот на 2012-01-07. Посетено на 26 февруари 2009. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]