Готска Санден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк Готска Санден
МСЗП Категорија II (национален парк)
GotskaSandon EastSide.jpg
Поглед на источното крајбрежје од светилникот.
Место Готланд, Шведска
Најблиско нас. место Форесунд
Координати 58°22′ СГШ 19°15′ ИГД / 
Површина 4.9 км². од кои 8.42 км² се вода,[1] км2
Основано 1909, проширен во 1963 и 1988[1]
Управа Служба за заштита на природата
Готска Санден се наоѓа во Шведска
Готска Санден
Готска Санден во рамките на Шведска

Готска Санден (швед. Gotska Sandön) е ненаселен остров на Шведска во Балтичкото Море. Сместен е 38 км северно од островот Форе. Долг е околу 9 км, а широк е околу 6 км. Зафаќа површина од приближно 36 км².

Готска Санден претежно се состои од песокливо земјиште, со плажи, дини и борови шуми. Името „Готска Санден“ во буквален превод значи „готландски песоклив остров“. Во 1909 островот е прогласен за национален парк. Освен колонијата од сиви фоки, вишата фауна не е особено богата. Меѓутоа на островот изобилува разновидни инсекти и растенија, вклучувајќи неколку вида на орхидеи. Во текот на летото се организираат редовни тури со брод што поаѓаат од Форе и Нинесхамн.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]