Готска Санден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Готска Санден
МСЗП — Категорија II (национален парк)
GotskaSandon EastSide.jpg
Поглед на источното крајбрежје од светилникот.
МестоГотланд, Шведска
Најблизок градФоресунд
Координати58°22′N 19°15′E / 58.367° СГШ; 19.250° ИГД / 58.367; 19.250Координати: 58°22′N 19°15′E / 58.367° СГШ; 19.250° ИГД / 58.367; 19.250
Површина4,9 км2, од кои 8,42 км2 се вода.[1]
Воспоставен(а)1909, проширен во 1963 и 1988[1]
Управно телоСлужба за заштита на природата
Готска Санден во рамките на Шведска
Готска Санден
Готска Санден во рамките на Шведска

Готска Санден (швед. Gotska Sandön) е ненаселен остров на Шведска во Балтичкото Море. Сместен е 38 км северно од островот Форе. Долг е околу 9 км, а широк е околу 6 км. Зафаќа површина од приближно 36 км2.

Готска Санден претежно се состои од песокливо земјиште, со плажи, дини и борови шуми. Името „Готска Санден“ во буквален превод значи „готландски песоклив остров“. Во 1909 островот е прогласен за национален парк. Освен колонијата од сиви фоки, вишата фауна не е особено богата. Меѓутоа на островот изобилува разновидни инсекти и растенија, вклучувајќи неколку вида на орхидеи. Во текот на летото се организираат редовни тури со брод што поаѓаат од Форе и Нинесхамн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Национален парк Готска Санден“. Служба за заштита на природата. Архивирано од изворникот на 2009-04-04. Посетено на 26 февруари 2009. (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]