Тиведен

Координати: 58°43′N 14°36′E / 58.717° СГШ; 14.600° ИГД / 58.717; 14.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шумата Тиведен
Тиведскоген
МестоОкруг Еребру и Округ Вастра Јеталанд, Шведска
Координати58°43′N 14°36′E / 58.717° СГШ; 14.600° ИГД / 58.717; 14.600

Тиведен е долг и широк густо пошумен карпест гребен во Шведска, низ историјата познат по својата дивина и опасности; според историјата, бил скривалиште за одметниците.

Во негови рамки се наоѓа Националниот парк Тиведен кој има одредена површина од 20,3 километри, релативно е мал и веројатно е во најнепристапниот дел од шумата. Основан е во 1983 година и административно припаѓа на општините Карлсборг и Лакса.

Историја[уреди | уреди извор]

Старата шумска граница помеѓу Швеѓаните (Суиони) и Гити. Сино= Тиведен; зелена= Тилоског; црвено= Колмарден

Името е многу старо и спорно. Вед е сроден со англиското дрво и првиот дел од неговото име, Ти-, или значи „бог“ или се однесува на богот Тир. Тиведен го одвојува Нерке од Вестергетланд и порано бил граница меѓу Гитите и Швеѓаните.

Областа на националниот парк никогаш не била населена, но има неколку антички остатоци од човечки активности, како што се места за богослужба и места за жртвување.

Географија[уреди | уреди извор]

Детали за локацијата на Тиведен помеѓу езерата Венерн и Ветерн

Шумата има мали езера со црвени водни божури. Кога биле откриени, тие ги претставувале европските сорти на водни божури што се одгледуваат. Фолклорната приказна за тоа како настанало ова, оди на следниов начин:

  • На езерото Фагертарн, еднаш имало еден сиромашен рибар кој имал прекрасна ќерка. Малото езеро давало мали риби, а рибарот имал тешкотии да го обезбеди своето мало семејство. Еден ден, додека рибарот ловел, се сретнал со Никс, кој му понудил големи риби за ловење под услов рибарот да му ја даде својата убава ќерка на денот кога таа ќе наполни осумнаесет години. Очајниот рибар се согласил и му ја ветил на Никс својата ќерка. На денот кога девојчето наполнило осумнаесет, таа слегла на брегот за да се сретне со Никс. Никс со задоволство ја замолил да оди до неговото водено живеалиште, но девојката извадила нож и рекла дека никогаш нема да ја има жива, а потоа и го забила ножот во срцето и паднала мртва во езерото. Потоа, нејзината крв ги обоила водните божури во црвена боја, и од тој ден во некои од езерските шуми се црвени. (Карлсон 1970, 86)

Животинскиот свет е редок, но во шумата e сместенa значителна популација на западен голем тетреб. Денес во Тиведен има мала популација на волци, рисови и лакомци. Видени се и мечки.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]