Нора Квил (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Нора Квил
Norra Kvills nationalpark
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Norra Kvill Nationalpark.jpg
МестоОкруг Калмар, Шведска
Координати57°46′N 15°35′E / 57.767° СГШ; 15.583° ИГД / 57.767; 15.583Координати: 57°46′N 15°35′E / 57.767° СГШ; 15.583° ИГД / 57.767; 15.583
Површина1,14 km2 (0,44 sq mi)[1]
Воспоставен(а)1927, extended 1989[1]
Управно телоЗавод за заштита на природната средина

Нора Квил (шведски: Norra Kvill, буквално Северен Квил) ― мал национален парк (основан во 1927 година) во близина на Вимерби во Округот Калмар, Смоланд, југоисточна Шведска. На неколку километри од паркот се наоѓа Румскулскиот даб, најголемиот даб стежер во Европа со обем од околу 14 м. Се смета дека дабот е стар околу 1000 години.

 


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Norra Kvill National Park“. Завод за заштита на природната средина. Архивирано од изворникот на 2013-02-24. Посетено на 26 мај 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]