Хеби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хеби
Heby
Улица во Хеби
Улица во Хеби
Хеби is located in Шведска
Хеби
Хеби
Координати: 59°56′N 16°53′E / 59.933° СГШ; 16.883° ИГД / 59.933; 16.883Координати: 59°56′N 16°53′E / 59.933° СГШ; 16.883° ИГД / 59.933; 16.883
ЗемјаШведска
ПокраинаУпланд
ОкругУпсала
ОпштинаХеби
Површина[1]
 • Вкупна3,36 км2 (130 ми2)
Население (2005-12-31)[1]
 • Вкупно2,687
 • Густина799/км2 (2,070/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Хеби (швед. Heby) е населено место во Шведска и административен центар на општината Хеби. Местото се наоѓа во округот Упсала и населението брои 2.687 жители.[1]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Површина, на населените подрачја, бројност на населението и густина на км2 за 2000 и 2005 г.“ (xls). Централна статистичка служба. Посетено на 17 април 2009. (шведски)

Галерија[уреди | уреди извор]