Прејди на содржината

1296

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1296 во разни календари
Грегоријански календар1296
MCCXCVI
Ab urbe condita2049
Ерменски календар745
ԹՎ ՉԽԵ
Асирски календар6046
Балиски календар1217–1218
Бенгалски календар703
Берберски календар2246
Будистички календар1840
Бурмански календар658
Византиски календар6804–6805
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3992 или 3932
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3993 или 3933
Коптски календар1012–1013
Етиопски календар1288–1289
Еврејски календар5056–5057
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1352–1353
 - Сачка ера1217–1218
 - Кали-југа4396–4397
Холоценски календар11296
Игбоански календар296–297
Ирански календар674–675
Исламски календар695–696
Јапонски календарЕјнин 4
(永仁4年)
Јавански календар1207–1208
Јулијански календар1296
MCCXCVI
Корејски календар3629
Мингуо-календар616 пред Р. Кина
民前616年
Нанакшахи−172
Тајландски сончев календар1838–1839
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1422 или 1041 или 269
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1423 или 1042 или 270

1296 (MCCXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1296 година од новата ера, 296. од вториот милениум, 96. од XIII век и седма од 1290-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6804 и 6805 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6046 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5056 и 5057 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2049.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1296 година се протега во 3932 и 3933, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3992 и 3993 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1839. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 695 и 696 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Печат на Пшемисл II

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стара Црна Гора, Јован Ердељановић, 34. стр.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1296 на Ризницата ?