Гросхенерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросхенерсдорф
Место во Хернхут
Großhennersdorf Church.JPG
Грб на Гросхенерсдорф
Гросхенерсдорф is located in Германија
Гросхенерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Град Хернхут
Основни податоци
Површина 21,94 км2
Надм. височина 341 м
Население 1.503  (31 декември 2009)
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02747
Повик. бр. 035873
Портал www.grosshennersdorf.de
Координати 50°59′27″N 14°47′36″E / 50.99083° СГШ; 14.79333° ИГД / 50.99083; 14.79333Координати: 50°59′27″N 14°47′36″E / 50.99083° СГШ; 14.79333° ИГД / 50.99083; 14.79333

Гросхенерсдорф (германски: Großhennersdorf) — село и поранешна општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Хернхут. Сојузниот автопат 178 го поврзува Гросхенерсдорф со Лебау и Цитау.

Селото било основано во 1296. Селото е најпознато како родно место на Хенриета Катарина фон Герсдорф, вдовица на гувернерот на Горна Лужица, Николаус Барон фон Герсдорф. Училиштето Катариненхоф е именувано во нејзина чест. Таа го одгледала нејзиниот внук, Николаус Лудвиг, царски гроф на Цинцендорф и Потендорф (1700–1760), ја обновил Unitas Fratrum, т.е. Моравска црква, во замокот во Гросхенерсдорф, кој сега е во руини. Особено била талентирана, добро образувана, зборувала неколку странски јазици, била автор и поет, со врски низ цела Европа.

Општината била составена од следниве места Гросхенерсдорф, Нојндорф, Шенбрун, Ојлдорф и Хојшојне.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]