Лебау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лебау
Црква во Лебау
Црква во Лебау
Црква во Лебау
Грб на Лебау
Лебау во рамките на Германија
Лебау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Лебау
Градоначалник Дитмар Буххолц
Основни податоци
Површина 78,74 км2
Надм. височина 260 м
Население 14.347 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 182 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02708
Повик. бр. 03585
Портал www.loebau.info
Местоположба на градот Лебау во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°05′40″N 14°40′0″E / 51.09444° СГШ; 14.66667° ИГД / 51.09444; 14.66667Координати: 51°05′40″N 14°40′0″E / 51.09444° СГШ; 14.66667° ИГД / 51.09444; 14.66667

Лебау (германски: Löbau, горнолужички: Lubij) — град во округот Герлиц, во источниот дел на сојузната покраина Саксонија, Германија, во историската област Горна Лужица. Се наоѓа помеѓу ридовите на Лебауер Берг и плодната почва на Горнолужичките Планини. Тој е порта во оваа вулканска планинска област и е наоѓа на половина пат помеѓу градови Бауцен, Герлиц и Цитау.

Градското собрание во Лебау.
Кула „Крал Фридрих-Август“

Историја[уреди | уреди извор]

Лебау бил првпат споменат во 1221 како „Oppidum Lubaw“. Во текот на Средниот Век, градот бил член на Горнолужичкиот Сојуз, која се состоела од лужичките градови Бауцен, Герлиц, Каменц, Лаубан, Лебау и Цитау, која била основана во 1346.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Градското собрание е забележлива мешавина од неколку архитектонски стилови. Друга интересна градба е Villa Schminke од германскиот архитект Ханс Шароун, која потекнува од 1930-тите, но се истакнува со архитектура од 1950-тите. Сметана е за една од најдобрите дела на Шароун.

Кула Крал Фридрих Август над Лебауер Берг е знаменитост на Лебау; кулата направена од лиено железо била изградена во 1854 и е 28 метри висока. Таа е најголема железна кула во Европа и нуди извонредни глетки од Горнолужичките Планини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]