Опах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Опах
Замок во Опах
Замок во Опах
Грб на Опах
Опах is located in Германија
Опах
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Опах-Бајерсдорф
Месни единици 5
Градоначалник Штефан Хорниг
Основни податоци
Површина 8,01 км2
Надм. височина 321 м
Население 2.318 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 289 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02736
Повик. бр. 035872
Портал www.oppach.de
Местоположба на Опах во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°3′30″N 14°30′8″E / 51.05833° СГШ; 14.50222° ИГД / 51.05833; 14.50222Координати: 51°3′30″N 14°30′8″E / 51.05833° СГШ; 14.50222° ИГД / 51.05833; 14.50222

Опах (германски: Oppach) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Опах во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)