Вајскајсел

Координати: 51°29′N 14°43′E / 51.483° СГШ; 14.717° ИГД / 51.483; 14.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајскајсел/Вускиџ

Weißkeißel/Wuskidź

Улица во Вајскајсел
Улица во Вајскајсел
Улица во Вајскајсел
Вајскајсел/Вускиџ во рамките на Германија
Вајскајсел/Вускиџ
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Вајсвасер
Месни единици 3
Градоначалник Андреас Лиск
Основни податоци
Површина 50,42 км2
Надм. височина 126 м
Население 1.262 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02957
Повик. бр. 03576
Портал www.weisskeissel.de
Местоположба на Вајскајсел/Вускиџ во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°29′N 14°43′E / 51.483° СГШ; 14.717° ИГД / 51.483; 14.717

Вајскајсел (германски: Weißkeißel, горнолужички: Wuskidź) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)