Шепстал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шепстал
Евангелска црква во Шепстал
Евангелска црква во Шепстал
Шепстал is located in Германија
Шепстал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Вајсер Шепс/Најсе
Месни единици 4
Градоначалник Бернд Калкбренер
Основни податоци
Површина 29,62 км2
Надм. височина 231 м
Население 2.387 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02829
Повик. бр. 03581
Портал www.schoepstal.net
Местоположба на Шепстал во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°11′0″N 14°53′36″E / 51.18333° СГШ; 14.89333° ИГД / 51.18333; 14.89333Координати: 51°11′0″N 14°53′36″E / 51.18333° СГШ; 14.89333° ИГД / 51.18333; 14.89333

Шепстал (германски: Schöpstal) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)