Прејди на содржината

Ричен

Координати: 51°24′N 14°47′E / 51.400° СГШ; 14.783° ИГД / 51.400; 14.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ричен/Речице

Rietschen/Rěčicy

Авионски поглед кон Ричен
Авионски поглед кон Ричен
Авионски поглед кон Ричен
Грб на Ричен/Речице
Ричен/Речице во рамките на Германија
Ричен/Речице
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Ричен
Месни единици 6
Градоначалник Ралф Бремер
Основни податоци
Површина 72,75 км2
Надм. височина 143 м
Население 2.512 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02956
Повик. бр. 035772
Портал www.rietschen-online.de
Местоположба на Ричен/Речице во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°24′N 14°47′E / 51.400° СГШ; 14.783° ИГД / 51.400; 14.783

Ричен (германски: Rietschen, горнолужички: Rěčicy) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)