Мителхервигсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мителхервигсдорф
Грб на Мителхервигсдорф
Мителхервигсдорф во рамките на Германија
Мителхервигсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Месни единици 4
Градоначалник Бернд Реснер
Основни податоци
Површина 36,48 км2
Надм. височина 304 м
Население 3.582 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02763
Повик. бр. 03583
Портал www.mittelherwigsdorf.de
Местоположба на Мителхервигсдорф во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 50°55′0″N 14°45′50″E / 50.91667° СГШ; 14.76389° ИГД / 50.91667; 14.76389Координати: 50°55′0″N 14°45′50″E / 50.91667° СГШ; 14.76389° ИГД / 50.91667; 14.76389

Мителхервигсдорф (германски: Mittelherwigsdorf) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)